Rysunki dla prasy i dla firm
Nagroda "Rysunek Roku" dla Andrzeja Krauze 12.03.2010
Andrzej Krauze, rysownik „Rzeczpospolitej”, nagrodzony za Rysunek Roku . Organizatorzy Festiwalu Humoru i Satyry „Humorfest” przyznali ten tytuł za „rysunek , który wzbudził w roku 2009 najwięcej emocji  i budzi je również w roku 2010”.
Na zdjęciu: Jerzy Krzętowski, Andrzej Krauze i Jurek Wasiukiewicz tuż po oficjalnym wręczeniu w redakcji "Rzeczpospolitej" dyplomu za "Rysunek Roku"
11 marca w imieniu organizatorów Festiwalu i w obecności zastępcy redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” Piotra Gabryela i szefa działu Opinii „Rzepy” Dominika Zdorta,  w redakcji „Rzeczpospolitej” uroczystego wręczenia Andrzejowi Krauze dyplomu „Rysunek Roku” dokonali  rysownicy Jerzy Krzętowski (rysujący dla Newsweek Polska) oraz Jurek Wasiukiewicz (rysujący do „Super Expressu” i „Najwyższego Czasu”). Rysunkiem, który wzbudził wspomniane emocje  jest tzw. rysunek z kozą autorstwa Andrzeja Krauze.


Od lewej: Jerzy Krzętowski, Piotr Gabryel, Andrzej Krauze

Warto przypomnieć, że treścią satyry z kozą opublikowanej w połowie roku 2009 na łamach „Rzeczpospolitej” poczuła się zgorszona grupka aktywistów ze środowisk homoseksualnych. Do redakcji polskich i zagranicznych gazet, z którymi współpracuje Andrzej Krauze, były wysyłane napastliwe e-maile co było próbą wywarcia presji na te redakcje, aby zakończyły współpracę z rysownikiem. Pod koniec zaś roku 2009 dwójka homoseksualistów (żeby było śmieszniej jedno płci żeńskiej, drugie płci męskiej, jak widać homoseksualizm ma różne oblicza) zapowiedziała, że wytoczy proces redakcji ‘ Rzeczpospolitej” z powodu tego rysunku. 


Andrzej Krauze i kierownik Działu Opinii "Rzeczpospolitej" Dominik Zdort

Niewątpliwie więc rysunek Andrzeja Krauze był tym, który zasłużył sobie jak żaden inny rysunek na tytuł „Rysunek Roku 2009”. W imieniu organizatorów Festiwalu Humoru i Satyry „Humorfest” (Centrum Sztuki Impart i Agencja Rysunkowa Jurek.pl) Jerzy Krzętowski i Jurek Wasiukiewicz życzyli autorowi, aby nadal jego rysunki wzbudzały u czytelników emocje, nawet bardzo silne, albowiem to właśnie jest główne zadanie rysowanej satyry, wzbudzać emocje i przez to pobudzać do myślenia.

Festiwal Humoru i Satyry „Humorfest” odbędzie się 10 kwietnia we Wrocławiu w Centrum Sztuki Impart. Festiwal to głównie Przegląd Kabaretowy, spotkania z twórcami animacji i rysownikami satyrycznymi, wystawa rysunków satyrycznych rysowników związanych z Agencją Rysunkową Jurek.pl. Podczas festiwalu zostanie również wręczona nagroda dla „Rysownika Roku”, którego wyboru dokona już wkrótce Jury złożone z wybitnych redaktorów prasowych.
Więcej informacji na stronie http://www.humorfest.pl


Dyplom "Rysunek Roku" przygotowany przez rysownika "Super Expressu"
Jurka Wasiukiewicza

 

KONTAKT Z AGENCJĄ RYSUNKOWĄ

Jerzy Krzętowski
agencja@jurek.pl
tel. +48 502 589 716NARYSUJ ŚMIERĆ NA WESOŁO
Robert Trojanowski zaprasza grafików i rysowników do zilustrowania Śmierci na wesoło, nieszablonowo, niestandardowo.

Na stronie tramen.blox.pl Trojanowski założył Galerię Funeralną i zachęca rysowników, którzy lubią czarny, wisielczy humor, aby na adre: obraz@tlen.pl przesyłali swoje prace do Galerii .