Rysunki dla prasy i dla firm
Onet bez Sadurskiego 07.12.2009
Na stronie internetowej sadurski.com potwierdzenie naszej wczorajszej informacji o zakończeniu współpracy Onetu z rysownikiem Szczepanem Sadurskim: "Szczepan Sadurski i portal Onet.pl kończą współpracę związaną z produkcją działu "Satyryczny komentarz polityczny".
Jeżeli Onet rzeczywiście zdecyduje się na likwidację okienka z rysunkiem satyrycznym, będzie to chyba najbardziej spektakularna porażka rysunku satyrycznego ostatnich lat. W kilkanaście miesięcy Szczepan Sadurski doprowadził do ruiny okienko, które pojawiło się na Onecie dzięki naszej agencji, a konkretnie dzięki rysunkom Jerzego Krzętowskiego, który rysował tam przez kilka miesięcy, a jego rysunek na tyle przyciągnął uwagę czytelników, że Onet zdecydował się na codzienną publikację rysunków. Z czasem rezygnując ze względów finansowych z publikacji 3 rysunków, pozostawiając tylko rysunki Sadurskiego.Porażka jest tym bardziej smutna, że Szczepan Sadurski zadeklarował warunki jakże dla Onetu korzystne - rozliczenie w barterze. Czyli Onet nie wydał na rysunki Sadurskiego ani złotówki. Jesli największy portal rezygnuje z darmowych rysunków ponoć tak znanego i cenionego (jak sam uważa) rysownika, to musi oznaczać tylko jedno, że te rysunki przyniosły portalowi więcej szkody niż pożytku. Nikt nie zarzyna kury znoszącej złote jaja.

Nieudany powrót Sadurskiego do zawodu...
Zakończenie współpracy nie dziwi. Dziwi tylko, że trwała ona tak długo. Że tak cierpliwie portal znosił koszmarne wręcz rysunkowe komentarze. Zresztą osoby interesujące się rysunkiem satyrycznym były tym niskim poziomem rysunku mocno zdziwione. Ci bowiem którzy pamiętają rysunki Sadurskiego sprzed ponad 20 lat byli zaskoczeni poziomem nie tylko humoru, ale samego rysunku. To wyglądało tak jakby rysował te rysunki ktoś inny. Ktoś kto próbuje naśladować dawną kreskę Sadurskiego. Dziwne, że nie dostrzegł tego sam autor. Zamiast poprawić styl wojował dzielnie z komentarzami internautów, co również przyczyniło się do upadku okienka.
Porażka Sadurskiego na Onecie może oznaczać dla niego być może definitywne przekreślenie szans na powrót do zawodu rysownika prasowego. Od kiedy stworzone przez niego wydawnictwo "Superpress" powoli chyli się ku upadkowi Sadurski szuka innych źródeł utrzymania. Jednak ciężko oczekiwać, że z taką ofertą jaką zaprezentował na Onecie może w ogóle funkcjonować jako satyryk. Ale czas pokaże. Sadurski tworząc kilkanaście lat temu swoje wydawnictwo udowodnił, że ma głowę na karku, więc pewnie w jakiejś branży z pewnością się odnajdzie. AR

KONTAKT Z AGENCJĄ RYSUNKOWĄ

Jerzy Krzętowski
agencja@jurek.pl
tel. +48 502 589 716NARYSUJ ŚMIERĆ NA WESOŁO
Robert Trojanowski zaprasza grafików i rysowników do zilustrowania Śmierci na wesoło, nieszablonowo, niestandardowo.

Na stronie tramen.blox.pl Trojanowski założył Galerię Funeralną i zachęca rysowników, którzy lubią czarny, wisielczy humor, aby na adre: obraz@tlen.pl przesyłali swoje prace do Galerii .