Rysunki dla prasy i dla firm
SPAK. Przekręt na "Erykach" 20.11.2009
Po pół roku od przyznania nagród "Eryków" przez Zarząd Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury nagrody te udało się wręczyć. Nagroda Eryka pokazuje już dobitnie, że składki. które płacą członkowie SPAK służą tak naprawdę interesom wąskiej grupy osób skupionych przy zarządzie tego stowarzyszenia. Eryki dostali albo sami członkowie Zarządu SPAK, albo osoby i instytucje, dzięki którym członkowie Zarządu mogli zarobić kilka złotych lub mieć darmowy urlop.
Zarząd daje sobie nagrody
Nagrodę tzw. dużego Eryka otrzymał Dariusz Łabędzki i fundacja, którą założył. Nagroda była za organizację w roku 2008 festiwalu "Koziołki". Tyle, że Dariusz Łabędzki jest wiceprezesem SPAK, a więc członkiem zarządu, który nagrody Eryka przyznaje. We władzach fundacji, którą Łabędzki kieruje zasiada  Dariusz Pietrzak. Dariusz Pietrzak jest sekretarzem SPAK, czyli również członkiem zarządu SPAK!
Tak więc chłopcy z zarządu SPAK za pieniądze członków SPAK ufundowali sobie statuetkę. BRAWO!

Podziękowania dla bliskich znajomych
Druga statuetka dużego Eryka trafiła w ręce dyrektora Muzeum Karykatury. Była to statuetka przyznana pośmiertnie Jerzemu Flisakowi.
Jeden mały Eryk trafił do Muzeum w Biskupinie, które organizuje plenery tygodniowe dla 10. członków SPAK (nad listą czuwa wspomniany tu już Dariusz Pietrzak).
Drugi mały Eryk do organizatora konkursów rysunkowych Ryszarda Błażyńskiego.

Wy nam nagrody, my wam nagrody!
Obdarowano więc pięknie te osoby\, które tak naprawdę sprzyjają zarządowi stowarzyszenia. Członkowie zarządu mogli podziękować dzięki pieniądzom swoich członków wszystkim tym, którzy albo ich goszczą, albo ich zapraszają (np. do jury konkursów), albo im dają nagrody.
Witold Mysyrowicz skarbnik SPAK, czyli także członek zarządu SPAK w roku 2008 otrzymał jedną z nagród w konkursie "Nafta i gaz" organizowanym przez Ryszarda Błażyńskiego, tego który otrzymał małego Eryka. Ot, taka przyrodnicza ciekawostka.

Ale 3 lata wcześniej, w roku 2005 Witold Mysyrowicz, Andrzej Graniak i Andrzej Frankowski, a więc trzech członków zarządu SPAK (!!!) zasiadało w jury konkursu "RADIO" organizowanego przez tego samego laureata nagrody małego "Eryka" Ryszarda Błażyńskiego. W roku 2007 w kolejnym konkursie Błażyńskiego "Kożuchów 2007" (temat: Gazeta) w jury zasiedli członkowie SPAK: dyrektor Muzeum Karykatury Wojciech Chmurzyński (jeszcze wtedy członek Stowarzyszenia), Henryk Cebula (obecnie wiceprzewodniczący komisji rewizyjnej SPAK) i  Dariusz Pietrzak, sekretarz SPAK.

Mieli więc za co dziękować panowie z zarządu! Eryk się słusznie należał panu Błażyńskiemu! Bowiem udział w jury konkursu wiąże się zwykle z gratyfikacją finansową dla członka jury. Więc nawet nie wypadało nie podziękować.

Nagroda za darmowe wakacje
Mały Eryk dla Muzeum w Biskupinie to tak naprawdę podziękowanie za tydzień darmowych wakacji jaki mogą sobie spędzić nad jeziorkiem niektórzy członkowie zarządu i ich totumfaccy, czasem też członkowie ich rodzin. Tak właśnie ci ludzie traktują plener. Dla większości z nich poza zasięgiem finansowym jest tygodniowy pobyt w hotelu. Stąd nie dziwi wdzięczność jaką okazują instytucjom, które dają im okazję do darmowego wypoczynku.

Jeżeli do tego dodamy, że zwykle statuetki Eryka ODPŁATNIE przygotowywał jeden z członków SPAK, w poprzedniej kadencji zasiadający w Sądzie Koleżeńskim stowarzyszenia, to mamy pełen obraz tego w jakich celach są wykorzystywane członkowskie składki i komu służą. Czy służą Stowarzyszeniu czy tylko wąskiej grupie osób kierujących tym stowarzyszeniem to już zostawiamy ocenie szeregowych członków SPAK, którzy rocznie przeznaczają te kilkadziesiąt złotych opłaty członkowskiej. AR

KONTAKT Z AGENCJĄ RYSUNKOWĄ

Jerzy Krzętowski
agencja@jurek.pl
tel. +48 502 589 716NARYSUJ ŚMIERĆ NA WESOŁO
Robert Trojanowski zaprasza grafików i rysowników do zilustrowania Śmierci na wesoło, nieszablonowo, niestandardowo.

Na stronie tramen.blox.pl Trojanowski założył Galerię Funeralną i zachęca rysowników, którzy lubią czarny, wisielczy humor, aby na adre: obraz@tlen.pl przesyłali swoje prace do Galerii .