Rysunki dla prasy i dla firm
Wasiukiewicz drugi w rankingu Sadurskiego 23.10.2009
Kilka miesięcy temu Szczepan Sadurski ogłosił ranking najpopularniejszych polskich rysowników wg wyszukiwarki Google. W maju br. w rankingu Sadurskiego nie znalazł się Jurek Wasiukiewicz, który po prostu miał mizernie mało wyników wyszukiwania. Jednak obecnie sytuacja się zmieniła. Jurek Wasiukiewicz w rankingu Sadurskiego wskoczył niespodziewanie na drugie miejsce!
Kryteria jakie przyjął do swojego rankingu Szczepan Sadurski nie były skomplikowane: "A jak określić popularność rysownika, na podstawie internetu? Przyjęło się, że aby to najbardziej miarodajnie określić, należy wpisać zapytanie w wyszukiwarkę Google. W wypadku osoby, należy wpisać jej imię i nazwisko, w cudzysłowiu. Jeśli tak rzeczywiście jest, ranking najpopularniejszych rysowników satyrycznych (nawet jeśli tworzą nie tylko rysunki i karykatury), jest następujący." Wg listy z maja wyniki przedstawiały się następująco (podajemy tylko pierwszych pięć miejsc):
1. Szczepan Sadurski (105.000)
2. Andrzej Mleczko (84.600)
3. Paweł Kuczyński (26.900)/*
4. Marek Raczkowski (19.200)
5. Mirosław Hajnos (12.300)

Dziś na drugim miejscu "rankingu Sadurskiego" jest Jurek Wasiukiewicz, a jak to wygląda z innymi rysownikami, można sobie zobaczyć na kilku przykładach poniżej (zrzuty ekranowe)

Czy rzeczywiście przyjęte przez Sadurskiego kryterium jest miarodajnym kryterium popularności rysownika w Internecie? Wystarczyło kilka miesięcy, aby nikomu nieznany rysownik (nie znalazł się w majowym rankingu Sadurskiego) Jurek Wasiukiewicz wskoczył na drugie miejsce w tym rankingu, wyprzedzając takich znanych rysowników jak Mleczko, Sawka, Czeczot, Raczkowski. Jak do tego doszło, to już słodka tajemnica firmy (sami nie wiemy:). Faktem jest, że nie sprawiły tego ani rysunki autora, ani wzrost jego popularności medialnej. W sumie nie stało się nic takiego co mogłoby spowodować wzrost zainteresowania Internautów jego osobą. A jednak. Kilka sprytnych zabiegów i jest drugie miejsce (może jednak coś wiemy:).
Nie zamierzamy jednak detronizować najpopularniejszego polskiego rysownika. Znamy swoje miejsce w szeregu, a zabieg z rankingiem dedykujemy tym wszystkim, którzy tak bardzo mocno pragną zostać docenieni, że szukają różnych sposobów na oszukanie rzeczywistości tworząc różne rankingi dla rysowników satyrycznych. AR

Jurek Wasiukiewicz (65.500):


Andrzej Czeczot (30.300):Edward Lutczyn (35.500):Andrzej Mleczko (48.000):Szczepan Sadurski (99.400):Henryk Sawka (12.000):Paweł Kuczyński (20.600):


KONTAKT Z AGENCJĄ RYSUNKOWĄ

Jerzy Krzętowski
agencja@jurek.pl
tel. +48 502 589 716NARYSUJ ŚMIERĆ NA WESOŁO
Robert Trojanowski zaprasza grafików i rysowników do zilustrowania Śmierci na wesoło, nieszablonowo, niestandardowo.

Na stronie tramen.blox.pl Trojanowski założył Galerię Funeralną i zachęca rysowników, którzy lubią czarny, wisielczy humor, aby na adre: obraz@tlen.pl przesyłali swoje prace do Galerii .