Rysunki dla prasy i dla firm
Polska przegrała w Strasburgu przez rysunek Pawła Wakuły 07.10.2009
Państwo polskie musi zapłacić wydawcy tygodnika "Angora" 10 tys. euro. Tyle zasądził Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, który uznał, że Polska naruszyła prawo do wypowiedzi i informacji  zagwarantowanych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka. A wszystko przez komiks autorstwa Pawła Wakuły, w którym rysownik skrytykował producenta chipsów. Star Foods wytoczył gazecie proces, który "Angora" przegrała przed polskim sądem. Odwołała się jednak do Trybunału w Strasburgu, który jednoznacznie stwierdził, że w tym wypadku doszło do naruszenia prawa do wollności słowa.
Trybunał Praw Człowieka skazał Polskę za naruszenie prawa do wypowiedzi i informacji, gwarantowanych przez Europejska Konwencję Praw Człowieka. Skarb państwa ma wypłacić wydawcy tygodnika dla dzieci ponad 10 tysięcy euro odszkodowania i zadośćuczynienia za poniesione straty moralne. Gazeta skrytykowała producenta chipsów, który na opakowaniu swego produktu stwierdził, że pies Reksio jest mordercą i przed polskim sądem przegrała proces.

Poszło o Reksia

A sprawa wydawała się taka banalna. W tygodniku dla dzieci "Angorka" dodawanym do tygodnika "Angora", ukazał się komiks krytykujący opakowanie chipsów firmy Star Foods, na którym znalazło się hasło, że słynny bohater dobranocek Reksio jest... mordercą. Takie porównanie nie spodobało się w redakcji tygodnika, uznano je za niesmaczne i skrytykowano. Powstał komiks w którym znalazły się słowa: "Nie martw się - też bym był mordercą - gdybym jadł to świństwo".
Producent chipsów uznał, że tego typu publikacja to rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o jakości produktu. Co najdziwniejsze polski sąd przychylił się do tej interpretacji. Trybunał w Strasburgu uznał jednak że jest to błędna interpretacja, gdyż gazeta jedynie krytykowała sposób w jaki firma reklamowały swój produkt. AR

KONTAKT Z AGENCJĄ RYSUNKOWĄ

Jerzy Krzętowski
agencja@jurek.pl
tel. +48 502 589 716NARYSUJ ŚMIERĆ NA WESOŁO
Robert Trojanowski zaprasza grafików i rysowników do zilustrowania Śmierci na wesoło, nieszablonowo, niestandardowo.

Na stronie tramen.blox.pl Trojanowski założył Galerię Funeralną i zachęca rysowników, którzy lubią czarny, wisielczy humor, aby na adre: obraz@tlen.pl przesyłali swoje prace do Galerii .