Rysunki dla prasy i dla firm
Sadurski "cytuje" Wasiukiewicza 29.09.2009
Rysownik Szczepan Sadurski na swoich stronach internetowych nie tak dawno cytował za Super Expressem fragment artykułu dotyczący jego osoby. Postanowił jednak pójść dalej i z tegoż Super Expressu w komentarzu rysunkowym opublikowanym na Onet.pl "cytuje" dla odmiany nie artykuł, ale rysunek stałego komentatora Super Expressu Jerzego Wasiukiewicza. Czyżby kolejny "nieświadomy" plagiat Sadurskiego?
W świecie rysunku prasowego naturalnym jest, że myśli rysowników krążą wokół tych samych tematów i tych samych skojarzeń na żart. Ale jeśli chodzi o Szczepana Sadurskiego coraz trudniej mówić tu o przypadku, jeśli chodzi o podobieństwa jego rysunków, podobieństwa wymyślonego żartu do rysunków innych autorów. To już nie pierwszy rysunek na Onet.pl autorstwa Sadurskiego, któremu internauci zarzucają plagiat.

        
rys. Jurek  Wasiukiewicz                                  rys. Szczepan Sadurski  
25.09 Super Express                                   29.09 Onet.pl  

O ewidentnych podobieństwach żartów komentatora Onetu do rysunków innych autorów pisaliśmy również i u nas, kiedy zwróciło nam uwagę na te podobieństwa kilku rysowników. I jak można, i należy dosyć ostrożnie podchodzić do tematu plagiatu w przypadku rysunku prasowego, to jednak trudno nie odnotować przez nas faktu, że Szczepan Sadurski - który uważnie przegląda wszystkie treści naszych serwisów, komentuje je na swoich "portalach", pisze na nasze tematy nie tylko kłamliwe artykuły, ale i donosy do tytułów prasowych, wydzwania do naszych klientów - ewidentnie zrobił rysunek oparty na tym samym pomyśle co rysunek autora Super Expressu. Tu więc o przypadku mowy być nie może.

Szczególnie, że rysunek ów wisi m.in. na stronach wasiukiewicz.pl od 4. dni. Od kilkunastu zaś dni wisi tam również rysunek oparty na tym samym motywie, ale traktujący o Prezesie ZUS (rys. obok)., także opublikowany w Super Expressie.
Domena wasiukiewicz.pl jest o tyle bliska Sadurskiemu, że w roku 2004 sam osobiście ją dla siebie zarejestrował (NASK odebrał mu ją w 2005) i prowadził na niej blog na którym m.in. umieszczał zrobione z ukrycia zdjęcia domu  Jerzego Wasiukiewicza, opatrując je tekstami w stylu "wypruję flaki, a krwią na ścianach jego domu zrobię najcudniejsze malunki życia!".

KONTAKT Z AGENCJĄ RYSUNKOWĄ

Jerzy Krzętowski
agencja@jurek.pl
tel. +48 502 589 716NARYSUJ ŚMIERĆ NA WESOŁO
Robert Trojanowski zaprasza grafików i rysowników do zilustrowania Śmierci na wesoło, nieszablonowo, niestandardowo.

Na stronie tramen.blox.pl Trojanowski założył Galerię Funeralną i zachęca rysowników, którzy lubią czarny, wisielczy humor, aby na adre: obraz@tlen.pl przesyłali swoje prace do Galerii .