Rysunki dla prasy i dla firm
Komiksy które chcą zmieniać świat 27.09.2009
 Czy komiksy mogą zmieniać świat? Na pewno próbują. Podejmują poważne tematy, by dzięki temu poprawić czyjś los, skrytykować władzę, lub po prostu pokazać bolesną prawdę - tak rozpoczyna się artykuł Tomasza Pstrągowskiego Komiksy zmieniają świat w serwisie Komiksomania.pl w którym autor, w formie rankingu przedstawia listę 10. komiksów wydanych w Polsce, których autorzy (polscy i zagraniczni) bardzo chcieli powiedzieć o świecie coś ważnego. Czasem z lepszym, a czasem z gorszym skutkiem.
Tomasz Pstrągowski dosyć wnikliwie podszedł do tematu analizując na ile ambitne cele autorów komiksów, czyli próba kształtowania opinii publicznej, im się powiodła, a na ile przekaz okazywał się infantylny, naiwny, a nawet głupi czy też naciągany. Jak ostrej krytyce poddał wybrane pozycje niech świadczy poniższy fragment jego recenzji komiksu autorstwa Piątkowskiego i Truścińskiego "Najczwartsza RP", którego bohaterami są dwaj prześmiewcy i szydercy Wojewódzki i Figurski: (...)„Najczwartsza RP” okazała się dziełem nietrafionym. Komiks wyszedł tuż po rozpadzie koalicji i wyborach, więc akurat w momencie, w którym podejmowany temat tracił na aktualności. Cała zaś krytyka państwa budowanego przez PiS i przystawki ograniczała się do prostackich żartów na poziomie pijanego licealisty.(...)

Na liście tytułów komiksowych - wybranych przez Pstrągowskiego - pretendujących do rangi opiniotwórczych,  oprócz omawianego komiksu "Najczwartsza RP" znalazły się takie pozycje jak:
Phenian - Guy Delisle
Persepolis - Marjane Satrapi
Bez komentarza - Ivan Brun
Deogratias - Jean-Philippe Stassen
Chomiks - Artur Kurasiński
Falangi Czarnego Porządku - Pierre Christin i Enka Bilal
Hiroszima 1945. Bosonogi Gen
Likwidator - Jerzy Dąbrowski
Niebo na Brukselą - Bernard Yslaire

Z przedstawioną przez autora listą komiksów nie zgodziło się kilku internautów. Jeden z nich, podpisany nabuto, tak skomentował "ranking":
smiech na sali

czy osoba która napisała ten ranking ma jakiekolwiek pojecie o komiksie wydawanym w Polsce???? a co z 'Niebieskie Pigułki' -ten komiks powinien być w spisie lektur obowiązkowych w liceum , 'Mausem' no koment, 'V jak Vendetta' wystarczy włączyć telewizor i obejrzeć wiadomości , czy nawet Śledziowym 'Osiedlem Swoboda' blokersowa rzeczywistość czyli polska młodzież. czemu te tytuły się nie znalazły w tymże 'rankingu' ????????
AR

KONTAKT Z AGENCJĄ RYSUNKOWĄ

Jerzy Krzętowski
agencja@jurek.pl
tel. +48 502 589 716NARYSUJ ŚMIERĆ NA WESOŁO
Robert Trojanowski zaprasza grafików i rysowników do zilustrowania Śmierci na wesoło, nieszablonowo, niestandardowo.

Na stronie tramen.blox.pl Trojanowski założył Galerię Funeralną i zachęca rysowników, którzy lubią czarny, wisielczy humor, aby na adre: obraz@tlen.pl przesyłali swoje prace do Galerii .