Rysunki dla prasy i dla firm
Walka z internetowym piractwem, czyli się prezesunio obudził 25.09.2009
Z pomysłem walki z piractwem internetowym, jeśli chodzi o rysunek satyryczny, wystąpiłem już kilka lat temu, był to bodajże rok 2002 lub 2003. Ba, nawet podjąłem wówczas określone działania, o tyle skuteczne, że rysunki autorów naszej agencji znikały z internetowych serwisów, które te rysunki zamieszczały bezprawnie. Z pomysłem tym pukałem również do stowarzyszenia karykaturzystów, które generalnie problem olało. 
Dziś czytam na stronach internetowych stowarzyszenia karykaturzystów jak prezes tego stowarzyszenia nawołuje do walki z piractwem Ma chłopina refleks, ale przy tym jakie oryginalne i "skuteczne" metody walki z tym piractwem.

Narodzie!
"Kazik Staszewski, znany rockowy muzyk, rozpoczął bardzo ostrą dyskusję na temat nielegalnego ściągania muzyki z internetu.
Rysownicy i karykaturzyści! Przyłączmy się do tego dialogu - nas również dotyczy ten problem. Przecież wiele z naszych rysunków krąży w sieci nielegalnie rozpowszechniana (sam kilka razy dostałem od znajomych mój rysunek rozsyłany jako fajny dowcip). Taka działalność jest zwykłą kradzieżą!" - czytamy w odezwie prezesa do Narodu (tak swoją drogą, od kiedy to przesyłanie sobie rysunków przez znajomych jest kradzieżą, piractwem, co?).

Czyn partyjny ciągle w modzie
Jak czytamy dalej w dramatycznym apelu prezesa: Redakcja warszawskiego „Metra” ogłosiła akcję, która ma na celu przeciwstawienie się temu złodziejskiemu procederowi. Na adres metro@agora.pl prześlijmy rysunki satyryczne, mogące być również projektami wlepek, jednoznacznie krytykujące kradzież wartości intelektualnych z internetu (muzyki, rysunków, zdjęć, tekstów...).

No więc, jak widać skuteczna metodą na walkę z piractwem mają się okazać wlepki. Przypomina to jako żywo wszelkie akcje jak z czasów PRL, kiedy to partia, która sobie z niczym nie radziła organizowała właśnie różnego rodzaju propagandowe spędy.

Rozwiązania są gotowe, proste i już sprawdzone
Prezes stowarzyszenia Andrzej Graniak po raz kolejny udowadnia, że jest dyletantem, osobą beż jakichkolwiek kompetencji do szefowania stowarzyszeniu twórczemu. Warto zauważyć, że problem piractwa, choć dotkliwy dla twórców, zupełnie inaczej wygląda w przypadku muzyków, inaczej w przypadku dziennikarzy, a jeszcze inaczej w przypadku autorów zdjęć i rysowników.
Z serwisami, które zamieszczają rysunki można skutecznie walczyć dzięki prawu autorskiemu. Wystarczy powołując się na to prawo kierować pisma (w postaci zwykłych e-maili) do tych serwisów, które zamieszczają nielegalnie rysunki i te rysunki są usuwane. Wiem, bo przeprowadzałem takie akcje kilka lat temu i wszystkie serwisy do których się jako agencja zwracaliśmy usuwały rysunki naszych autorów ze swoich stron! Obyło się bez jednej wlepki, na której co najwyżej zarobią drukarze, bo rysownikom żadnej korzyści taka akcja nie przyniesie.

Szykują się zmiany w prawie
Dodatkowo szykują się już również takie zmiany w prawie, które mają na celu uniemożliwić różnego rodzaju serwisom tzw. kradzież treści. Jest to podjęta przez największe polskie wydawnictwa akcja, która ma ukrócić działalność serwisów typu sfora.pl. To dodatkowo wzmocni ochronę prawna naszych rysunków.

Problem prezesa
Problem prezesa polega na tym, że de facto stowarzyszenie nie reprezentuje środowiska rysowników satyrycznych. Tych obecnych na codzień w prasie jest w stowarzyszeniu tylu co kot napłakał. Stąd zamiast realnych działań, bezpośredniego zmierzenia się z problemem i piratami, może sobie pomachać wlepką. Ciekawe ile tych wlepek znajdzie się na pirackich serwisach jako kolejne skradzione rysunki:)

Jurek Wasiukiewicz

KONTAKT Z AGENCJĄ RYSUNKOWĄ

Jerzy Krzętowski
agencja@jurek.pl
tel. +48 502 589 716NARYSUJ ŚMIERĆ NA WESOŁO
Robert Trojanowski zaprasza grafików i rysowników do zilustrowania Śmierci na wesoło, nieszablonowo, niestandardowo.

Na stronie tramen.blox.pl Trojanowski założył Galerię Funeralną i zachęca rysowników, którzy lubią czarny, wisielczy humor, aby na adre: obraz@tlen.pl przesyłali swoje prace do Galerii .